Bezsens człowieczego istnienia ustaje dopiero wówczas, gdy włączamy je w jakiś system wyższy. Wierzymy, iż jest nim w naszej epoce tylko naród, w którym jednostka uwiecznia swoją istność. Tak więc heroiczna postawa wobec bytu nadaje sens okruszynie życia zamkniętej w indywiduum.

Takim jest ton moralny rozpoczynającej się epoki. I o dziwo, w szranki staje zawodnik, który przez dwa tysiące lat głosił „odwieczne prawdy” mocno odmienne. W jezuickiej „Wiara i życie” Dr Żukowski z rozmachem głosi: „Nacjonalizm nie wykazuje oryginalności. Bohaterską postawę wobec życia nakazuje chrześcijaństwo. Czym jest świętość katolicka? Heroizmem cnót.” Jako ludzi prości, szukamy przykładów, które by nas w tej wierze utwierdziły.

Zawsze to „odwieczne prawdy” i wypróbowane i swoje i „polskie” i „narodowe”, wbrew zjadliwościom neopogan, wskazujących na ich rzekomy palestyński rodowód.

Heroiczna postawa wobec bytu, pociąga za sobą wierność, poświęcenie niezłomną konsekwencję. Spodziewamy się więc takiego zachowania się od głosicieli „heroizmu cnót” w walce z siłami wrogimi. Gdy czytamy w tymże numerze „Wiary i życia” dramatyczne wynurzenia ks. Muckermana, oczyma wyobraźni widzimy potężne zapasy herosów cnoty z obmierzłym pogaństwem.

„Mnożą się oznaki, że świadomie dąży się do celu by zniszczyć Kościół katolicki i chrześcijaństwo... młodzież chrześcijańska Trzeciej Rzeszy będzie zgubiona, jeśli nie przyjdzie z pomocą Opatrzność... W walce z narodowym socjalizmem i z neopogaństwem trzeba... puścić farbę także pod względem narodowym. Jezus albo Cezar.”

A więc bój, walka, wierna wytrwanie pod sztandarem heroizmu cnót! Roztacza się wizja niezłomnego hufca herosów cnoty, z ogniem w oczach przeciwstawiającego się wrogiej nawale. Na czele kroczą pasterze w strojach pontyfikalnych w „heroizmie cnót” najbardziej zaawansowani: krzepią ducha niezłomnego wytrwania, rozpłomieniają o skałę Piotrową wspartą wierność... Austriacki wódz „herosów cnoty” rzuca wyzwanie.

Usiłujemy zbudować nasze dusze manifestem Initzera, chociaż w prostocie ducha trudno nam znaleźć określenia do jakiej kategorii „heroizmu cnót” ów dokument zaliczyć... Wierność? Męstwo? Wytrwanie? Niektórzy twierdzą, iż to prosta i zwyczajna „wazelina”. Wierzyć, czy nie wierzyć w tą kalumnię, czy też przejść do następnych przykładów „heroizmu cnoty” bardziej udanych...

1937 - 1939 © ZADRUGA Pismo Nacjonalistów Polskich
Redakcja projektu www.pnpzadruga.pl - Odolan z Gostynia
ontwerp en implementering: α CMa Σείριος